Nie tylko adwokat może reprezentować przed sądem
Jeśli przedsiębiorca nie chce się pojawiać na sali rozpraw sam, to może wyznaczyć pełnomocnika. Wybór nie musi paść na wykwalifikowanego prawnika, ale może i na własnego pracownika
Z pomocy pełnomocnika można skorzystać na każdym etapie postępowania. Ale już nie każdego można nim ustanowić.
Pełnomocnikiem reprezentującym pracodawcę przed sądem może być profesjonalista, czyli adwokat lub radca prawny. Tego pierwszego firma nie może mieć na stałym etacie. Inaczej jest już z radcami prawnymi. Tych wolno zatrudniać na postawie umowy o pracę, niekoniecznie w pełnym wymiarze czasu pracy.
Podwładni i rodzice
Na tym nie kończą się jednak możliwości firmy. Pełnomocnikiem osoby prawnej lub przedsiębiorcy, w tym także nieposiadającego osobowości prawnej, może być również pracownik tej jednostki albo jej organu nadrzędnego. Pozwala na to art. 87 § 2 kodeksu postępowania cywilnego.
Czy taki podwładny musi mieć konkretną posadę albo wykształcenie? Nie. Takich wymogów nie znajdziemy w obowiązujących przepisach. Zatem nie musi to być ani pracownik działu kadr, ani działu prawnego czy finansowego. Teoretycznie taka osoba nawet nie musi mieć związku ze sprawą, w której ma występować w imieniu pracodawcy przed sądem.
A co będzie, gdy pracodawca to osoba fizyczna? Kto wtedy może pójść na rozprawę? W takim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta