Czy trzeba zapłacić podatek nienależnie wykazany na fakturze wewnętrznej
Ustawa o VAT wprowadza obowiązek zapłaty podatku wykazanego w fakturze. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że dotyczy to także faktury wewnętrznej. Taki pogląd nie znajduje jednak – moim zdaniem – potwierdzenia w dyrektywie
Nowelizacja ustawy o VAT obowiązująca od 1 stycznia 2010 r. jako regułę wprowadziła opodatkowanie usług w miejscu siedziby/stałego miejsca wykonywania działalności usługobiorcy.
Tym samym przedsiębiorcy potencjalnie częściej będą zobowiązani do naliczania VAT od nabywanych świadczeń. Jakie są skutki błędnego rozpoznania jako miejsca świadczenia usługi terytorium Polski i wystawienia faktury wewnętrznej z niepotrzebnie naliczonym podatkiem?
Co orzekł sąd
W sprawie rozpatrzonej przez NSA w wyroku z 15 października 2009 r. (I FSK 1057/08) podatnik wystawił faktury wewnętrzne z wykazanym podatkiem należnym z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT). Organy podatkowe dowiodły, że transakcje w rzeczywistości nie odbyły się.
Zakwestionowały zatem (zasadnie) odliczenie VAT od fikcyjnego WNT jako naliczonego. Jednocześnie orzekły o obowiązku zapłaty podatku wykazanego w fakturach wewnętrznych – na mocy art. 108 ust. 1 ustawy o VAT. NSA (a wcześniej w I instancji Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 5 marca 2008 r., I SA/Bk 19/08) potwierdził prawidłowość tego rozstrzygnięcia.
WSA w Białymstoku uznał, że rozwiązanie zawarte w art. 108 ust. 1 koresponduje z art. 21.1(c) VI dyrektywy (obecnie art. 203 dyrektywy 2006/112/ WE). Zgodnie z nim do zapłaty podatku VAT zobowiązana jest każda osoba, która wykazuje VAT na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta