Ucieczka ze świata orwellowskiego
Z rozmowy z Tomaszem Strzyżewskim...
Tomasz Strzyżewski w liście do Komitetu Samoobrony Społecznej KOR napisał: „Uświadomiwszy sobie ogrom zdecydowałem się [opublikować] najobszerniejszą i dobraną w najbardziej reprezentatywny sposób część dokumentacji tajnej GUKPPiW”. Dokumentacja ta spełniła podobną rolę co o niemal ćwierć wieku wcześniejsze rewelacje pułkownika Józefa Światły.
Brat Tomasza, Ryszard Strzyżewski, stracił pracę w Wydziale Wyznań Urzędu Miasta, szybko pozbywano się go także z innych miejsc, w których się zatrudniał. A w końcu pod byle pretekstem trafił do więzienia, gdzie przesiedział pół roku, choć winy mu nie udowodniono. Ojcu Tomasza powiedziano, że nigdy już nie dostanie paszportu, co okazało się nieprawdą. I ojciec, i matka przyjechali do Szwecji i to na stałe, ale dopiero w 1983 r., po tym jak Tomasz urządził głodówkę przed Ambasadą PRL w Sztokholmie. Podobnie dramatyczne były okoliczności wypuszczenia z Polski, już wcześniej, żony ekscenzora i jego dzieci. Nie byłoby to możliwe bez interwencji w tej sprawie prof. Zbigniewa Brzezińskiego, który – poinformowany przez Jana Nowaka,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta