Ile powinna kosztować pożyczka od powiązanej spółki
Ze względu na niestabilną sytuację na rynkach finansowych oraz droższe i trudniej dostępne kredyty bankowe firmy powszechnie korzystają z pożyczek od podmiotów powiązanych. Ten sposób finansowania działalności jest jednak ograniczony przez regulacje podatkowe, nie zawsze racjonalne i do tego interpretowane i stosowane w sposób, który może budzić wątpliwości
Art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT) wymaga, aby warunki ustalane w transakcjach zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi nie różniły się od warunków, które zostałyby ustalone w porównywalnych transakcjach zawieranych przez podmioty niepowiązane.
Organy podatkowe weryfikują więc, czy wartość przychodów lub kosztów wykazywanych przez podatnika z transakcji zawieranych z podmiotami powiązanymi nie różni się od rynkowej wartości tych transakcji.
Wartość rynkowa podlega oszacowaniu przy zastosowaniu jednej z metod wskazanych w przepisach (porównywalnej ceny niekontrolowanej, ceny odprzedaży, rozsądnej marży stosowanych w pierwszej kolejności albo marży transakcyjnej netto lub metody podziału zysku, jeżeli użycie wcześniej wskazanych metod nie jest możliwe).
Zastosowanie tych metod opiera się na porównaniu warunków (w tym cen lub innych wskaźników zyskowności) transakcji porównywalnych, zawieranych przez podmioty powiązane i niezależne.
Jeżeli warunki stosowane w transakcjach zawieranych przez podatnika z podmiotami powiązanymi prowadzą do zaniżenia jego przychodów bądź zawyżenia kosztów (potwierdzonego poprzez wykazanie znacznych rozbieżności między wartością tych transakcji uzgodnioną przez podmioty powiązane a ich wartością rynkową), organy podatkowe mogą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta