Ostrzejsze procedury, większe bezpieczeństwo
Bank powinien staranniej niż dotychczas weryfikować dochody osoby starającej się o kredyt i bardziej konserwatywnie oceniać możliwości spłaty – zaleca Komisja Nadzoru Finansowego. Ma to zmniejszać ryzyko zadłużania się klientów powyżej ich możliwości finansowych
Rekomendacji skierowanych do banków i oznaczanych kolejnymi literami alfabetu organy nadzoru (Komisja Nadzoru Finansowego, a wcześniej Komisja Nadzoru Bankowego) wydały już kilkanaście. Większość z nich dotyczy spraw bardzo ważnych dla banków, ale nieprzekładających się bezpośrednio na sposób obsługi klientów. Dokumenty te określały więc m.in. zasady zarządzania ryzykiem w banku, tworzenia baz danych czy kontroli wewnętrznej.
Wpływ na dostępność kredytów dla klientów mają natomiast dwie rekomendacje: rekomendacja S wydana przez Komisję Nadzoru Bankowego i rekomendacja T firmowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Określają one szczegółowo zasady, jakie bank powinien stosować, badając zdolność kredytową klientów. Może to być szczególnie istotne dla osób osiągających umiarkowane dochody.
Jednym z celów, jakie organy nadzoru chcą osiągnąć, nakładając na banki dodatkowe ograniczenia, jest ochrona konsumentów przed konsekwencjami ich nieroztropnych działań. Nie brakuje klientów, którzy chętnie zadłużają się na większe kwoty, niż są w stanie spłacić.
Obecnie banki udzielają kredytów dość ostrożnie. Ale kilka lat temu, gdy sytuacja ekonomiczna oceniana była bardzo optymistycznie, a instytucje finansowe ostro rywalizowały o klientów, wiele z nich stosowało zbyt liberalne zasady. Rekomendacje mają temu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta