Przychód powstaje w dniu rozliczenia kontraktu
Momentem uzyskania przychodu z tytułu realizacji praw majątkowych wynikających z nierzeczywistych kontraktów terminowych jest dzień rozliczenia kontraktu, czyli dzień ustalenia kwot wzajemnych należności, a nie data faktycznego otrzymania płatności
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 5 stycznia 2010 r. (IBPBI/2/ 423-1174/09/SD).
Spółka zawiera wieloletnie nierzeczywiste kontrakty terminowe, zabezpieczające ryzyko zmiany ceny nabywanych przez nią surowców. W dniu zapadalności kontraktu następuje rozliczenie między stronami transakcji zabezpieczającej. Jeżeli cena referencyjna surowca jest niższa niż cena realizacji ustalona w kontrakcie terminowym, wówczas spółka jest zobowiązana względem drugiej strony do przelewu różnicy między ceną realizacji a ceną referencyjną.
W sytuacji odwrotnej – gdy cena referencyjna jest wyższa niż cena realizacji – do wypłaty różnicy zobowiązany jest kontrahent spółki. Data rzeczywistej płatności może być różna od daty rozliczenia (daty, w której kwota płatności jest ustalona). Zdaniem spółki przychód z tytułu rozliczenia kontraktu terminowego powstanie dopiero w dacie faktycznego otrzymania płatności, nie w dacie rozliczenia kontraktu.
Z tym stanowiskiem nie zgodził się organ podatkowy. Podkreślił, że realizacja praw wynikających z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta