Ogłoszenia nie(cenzuralne)
Cenzurowanie ogłoszeń drobnych nie zawsze wynikało z jednoznacznych politycznych powodów. Niekiedy trudno było doszukać się logicznego wytłumaczenia
Cenzura chroniła przed ujawnieniem informacji stanowiących tajemnicę wojskowo-państwową, dotyczących potencjału przemysłowo-obronnego, gotowości bojowej armii polskiej itd. W sprawie tajemnicy wojskowej powstała szczegółowa instrukcja (tzw. instrukcja wojskowa z 25 czerwca 1948 r.), która miała dokładnie wyznaczać sposób pracy cenzorów w odniesieniu do prasy. Jej dopełnieniem był dekret o tajemnicy państwowej, wojskowej i urzędowej (wszedł w życie 26 października 1949 r.) oraz o zmianie dekretu z dnia 13 czerwca 1946 r. o przestępstwach szczególnie niebezpiecznych w okresie odbudowy państwa.
W tym okresie wydano także instrukcję gospodarczą, w której m.in. zakazano publikacji dotyczących różnego rodzaju produkcji, a także informowania o niedoborach surowców. To ostatnie zastrzeżenie zilustrujmy przykładem ukazującym, jak wprowadzano je w życie: „Włóczkę, wełnę z paczek zagranicznych kupuję w każdej ilości. Płacę najwyższe ceny [...]”. Uzasadnienie decyzji cenzora brzmiało następująco: „Zdjęte ogłoszenie sugeruje, że zagraniczna (amerykańska ewentualnie zachodnio europejska [sic!]) wełna jest jakościowo dużo lepsza od krajowej. Sugestia taka posiada kosmopolityczne akcenty”.
Inny przykład stanowi usuwanie z inseratów nazw jednostek wojskowych, jak Dowództwo Wojsk Lotniczych, lub zakładów, np. Zakłady Budowy Maszyn i Turbin.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta