Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Satysfakcjonujące zyski z giełdy mimo niedawnej bessy

08 kwietnia 2010 | Moje Pieniądze | Cezary Adamczyk
Przetrzymanie akcji w portfelu od początku kwietnia 2005 r. do końca marca 2010 r. dało niezłe efekty.  Wśród największych spółek wchodzących w skład WIG20 najwyższe zyski przyniósł KGHM. Nie wszystkie fundusze akcyjne wypadły tak dobrze jak najlepszy Legg Mason. Przeciętnie zarobiły one 38 proc., mniej w porównaniu ze wzrostem WIG.
źródło: Rzeczpospolita
Przetrzymanie akcji w portfelu od początku kwietnia 2005 r. do końca marca 2010 r. dało niezłe efekty. Wśród największych spółek wchodzących w skład WIG20 najwyższe zyski przyniósł KGHM. Nie wszystkie fundusze akcyjne wypadły tak dobrze jak najlepszy Legg Mason. Przeciętnie zarobiły one 38 proc., mniej w porównaniu ze wzrostem WIG.
Najlepsze i najsłabsze fundusze inwestycyjne
źródło: Rzeczpospolita
Najlepsze i najsłabsze fundusze inwestycyjne
Akcje 20 największych spółek giełdowych
źródło: Rzeczpospolita
Akcje 20 największych spółek giełdowych
Depozyty bankowe
źródło: Rzeczpospolita
Depozyty bankowe
Obligacje skarbowe
źródło: Rzeczpospolita
Obligacje skarbowe

Hitem ostatnich pięciu lat okazały się akcje spółek budowlanych. Niektóre przyniosły czterocyfrowe zyski

W ciągu ostatnich pięciu lat na rynkach finansowych wiele się działo. Była hossa, a potem głęboki spadek kursów giełdowych. Jednak ci, którzy zachowali zimną krew i nie sprzedali akcji w czasie bessy, pomnożyli swoje oszczędności. Niektórzy osiągnęli wręcz znakomite wyniki. Wszystko zależało od tego, na jakie spółki postawili.

Średni zysk z akcji, mierzony WIG, wyniósł przez pięć lat prawie 57 proc. Spośród 192 firm, których akcje były notowane na giełdzie pięć lat temu, prawie dwie trzecie pozwoliły zarobić. Akcje 60 firm podrożały co najmniej dwukrotnie. Prawie 30 proc. tej grupy stanowiły spółki z branży budowlanej.

Poszukaj perełek

Zdecydowanie najwięcej powodów do zadowolenia mają akcjonariusze Ganta (zysk 2100 proc.) i Mostostalu Warszawa (1380 proc.). Gant był kiedyś spółką śmieciową. W ciągu pięciu lat stał się deweloperem, którego wartość giełdowa wynosi teraz prawie 400 mln zł.

Mostostal Warszawa to z kolei spółka, która właściwie oparła się giełdowej bessie i kryzysowi. Pięć lat temu, gdy rozpoczynaliśmy inwestycje, sytuacja na giełdzie była bardzo dobra. Jednak akcje Mostostalu nie cieszyły się uznaniem inwestorów. Kondycja finansowa firmy była słaba. Na koniec 2004 r. miała ona prawie 50 mln zł straty.

W 2005 r. bardzo powoli spółka zaczęła wychodzić na prostą. Ale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8593

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament