Odlicz straty, poszukaj kosztów
Rok 2009 był udany dla większości inwestorów giełdowych. Jest więc czym się dzielić z fiskusem. Podpowiadamy, gdzie poszukać oszczędności, by zapłacić jak najmniej
Rozliczenie podatku giełdowego na pozór nie jest wiele trudniejsze niż wypełnienie zwykłego rocznego zeznania podatkowego z dochodami z pracy najemnej. Do końca roku dom maklerski prowadzący rachunek inwestycyjny klienta jest zobowiązany wystawić mu formularz PIT-8C z informacją o wysokości dochodów osiągniętych w poprzednim roku kalendarzowym. Gdy inwestor ma kilka rachunków w różnych biurach, informację podatkową powinien dostać od każdego z nich.
Dokładnie te same dane muszą się znaleźć w rocznym zeznaniu, składanym na druku PIT-38. Inwestor zachowa się więc zgodnie z przepisami, jeśli przeniesie odpowiednie liczby z informacji do zeznania podatkowego, uzupełni formularz danymi osobowymi, podpisze go i do końca kwietnia dostarczy do swojego urzędu skarbowego.
19 proc. płacą inwestorzy od dochodów z giełdy; jest to więcej, niż wynosi podstawowa stawka podatku dochodowego – 18 proc.
Jeżeli z zeznania wynika, że inwestor osiągnął roczny dochód na giełdzie, musi od niego zapłacić podatek. Ponieważ w ciągu roku biuro maklerskie nie pobiera żadnych zaliczek na podatek od dochodów giełdowych, aktywny inwestor może być zmuszony do jednorazowego wpłacenia znacznej kwoty. Musi to zrobić do końca kwietnia.
Rozliczenie strat podatkowych
Najprostszy sposób rozliczenia podatku nie zawsze będzie najwłaściwszy. Aby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta