Akademik, dom dziecka lub przychodnię można ocieplić bardzo małym kosztem
Wystarczy mieć wkład własny w wysokości 10 proc., aby ubiegać się o dotacje i pożyczki, które pokryją resztę kosztów termomodernizacji budynku
Warunki są dwa: musi to być budynek użyteczności publicznej, a minimalny koszt całego przedsięwzięcia musi wynieść 10 mln zł.
Trzy tysiące budynków
Beneficjentami dofinansowania mogą być m.in. zakłady opieki zdrowotnej, instytuty naukowo-badawcze, kościoły czy Ochotnicza Straż Pożarna (pełna lista w ramce).
Szacuje się, że dzięki dotacjom i pożyczkom z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej modernizacji zostanie poddanych w Polsce około 3 tysięcy budynków. Program zaplanowano na lata 2010 – 2014.
Fundusz obliczył, że ilość zaoszczędzonej energii w wyniku realizacji projektów termomodernizacyjnych wyniesie rocznie 1 mln 950 tys. MWh (megawatogodzin). A dzięki oszczędności energii nastąpi ograniczenie emisji CO2 o 750 tys. ton rocznie.
Nabór wniosków na dofinansowanie przedsięwzięć termomodernizacyjnych w ramach pierwszego konkursu programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pn. „System Zielonych Inwestycji – zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej” ruszył pod koniec marca. Na dopłaty będą mogły liczyć te projekty, które pozwolą oszczędzić jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta