Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Listy do Rzeczpospolitej - Oświadczenie środowisk kombatanckich

08 kwietnia 2010 | Publicystyka, Opinie | Czytelnicy Rzeczpospolitej

Od dłuższego już czasu trwa nagonka wymierzona w Instytut Pamięci Narodowej, placówkę przywracającą pamięć o najnowszych dziejach Polski. W tym o losach „żołnierzy wyklętych”, naszych towarzyszy broni, mordowanych i prześladowanych przez UB.

Niestety, z nieżyczliwych mediów przeniosła się ona do parlamentu. Znowelizowana ustawa o IPN w praktyce – poprzez polityczne ubezwłasnowolnienie prezesa – przekreśla sens istnienia IPN jako instytucji niezależnej, zdolnej do prowadzenia nieskrępowanych badań oraz podnoszenia spraw kontrowersyjnych i trudnych.

W tej sytuacji środowiska kombatanckie nie mogą milczeć. Chcemy wierzyć, że niezależność Instytutu Pamięci Narodowej zostanie zachowana, a ułomne ustawowe zapisy poprawione w trakcie dalszych prac legislacyjnych.

—Waldemar Kruszyński, prezes Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość WIN, obwód Warszawa; gen. bryg. Zbigniew Ścibor-Rylski, prezes Związku Powstańców Warszawskich; Czesław Cywiński, prezes Zarządu Głównego ŚZŻAK; Zygmunt Mogiła-Lisowski, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia; Maria Cegielska, Środowisko i Koło Oberlangen; Stanisław Ozonek, prezes Zarządu Głównego OZZBCh; Tadeusz Chwiedź, prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków

Brak okładki

Wydanie: 8593

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament