Od zagranicznych opłat drogowych nie ma VAT w Polsce
Czy uiszczenie za granicą opłaty za poruszanie się po drogach oznacza dla polskiego przedsiębiorcy konieczność rozliczenia w Polsce VAT z tytułu importu usług? Nie, jeśli uznamy, że mamy tu do czynienia z usługami związanymi z nieruchomościami
Polscy przedsiębiorcy, zwłaszcza prowadzący działalność transportową, często obciążani są za granicą różnego rodzaju opłatami (o charakterze mniej lub bardziej publicznoprawnym) za poruszanie się po drogach publicznych (np. muszą wykupić winiety).
Pojawia się pytanie, czy mamy w tym wypadku do czynienia z importem usług i czy trzeba w związku z tym rozliczyć w Polsce VAT naliczony i należny?
Jest to uzależnione od dwóch czynników: po pierwsze od tego, czy dana opłata drogowa w ogóle podlega VAT, po drugie od tego, czy ewentualnie miejscem świadczenia, a więc i opodatkowania tej usługi (polegającej na udzieleniu zezwolenia na poruszanie się po drogach publicznych) będzie Polska.
Czy to opodatkowana usługa
Zezwolenia na poruszanie się po określonych drogach za odpłatnością udzielają zwykle organy publiczne.
Orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości dotyczące kwestii uznawania organów udzielających zezwoleń na poruszanie się po drogach publicznych za podatników VAT nie jest jednolite.
W sprawach C-358/97 (Komisja przeciwko Irlandii), C-359/97 (Komisja przeciwko Zjednoczonemu Królestwu Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej) i C-276/97...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta