Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy otrzymana zaliczka nie jest przychodem firmy

10 maja 2010 | Dobra firma | Agnieszka Kowalska Artur Kowalski

Otrzymując zaliczkę na poczet przyszłej dostawy czy usługi, firma nie ma jeszcze obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Nie zawsze jednak otrzymanie należności przed wykonaniem usługi będzie traktowane jako zaliczka niegenerująca przychodu podatkowego

O sposobie rozliczenia zaliczek otrzymywanych na poczet przyszłych dostaw towarów i usług mówi art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT. Zgodnie z nim do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Zapłata z góry

Nie wszystkie jednak należności na poczet przyszłych usług są przez organy podatkowe uznawane za zaliczki.

Ministerstwo Finansów w piśmie z 26 kwietnia 2007 r. (DD6-8213-373/MD/07) uznało, że zapłata z góry za wykonanie usługi w następnych okresach rozliczeniowych, mająca ostateczny i definitywny charakter, nie może być potraktowana jako nieuznana za przychody podatkowe wpłata na poczet usług, które będą wykonane w następnych okresach sprawozdawczych (art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT).

Otrzymana zapłata (uregulowana należność) niemająca charakteru zaliczki (przedpłaty), niepodlegająca w późniejszym terminie rozliczeniu lub zwrotowi jest przychodem na podstawie art. 12 ust. 3a pkt 2.

Kierując się wskazanym pismem, organy podatkowe zwracają bacznie uwagę na charakter otrzymanej należności. Jeżeli jest ona ostateczna i definitywna, to będzie skutkowała powstaniem przychodu do opodatkowania.

Przychód nie powstaje

Całe szczęście niejednokrotnie w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8618

Spis treści
Zamów abonament