Budowa domu może odebrać świadczenie
W czasie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownik dostaje wynagrodzenie albo zasiłek. Jeśli pracuje na zwolnieniu, może całkowicie stracić należność. Tak samo jest, gdy wziął zwolnienie, by zająć się czymś innym niż kuracja
Jeśli choroba powoduje niezdolność do pracy, czas zwolnienia lekarskiego pracownik powinien poświęcić na kurację. Z tego powodu nie wolno mu pracować, ale jednocześnie nie może on zostać pozbawiony źródła utrzymania.
Dlatego przez 33 dni choroby w roku kalendarzowym dostaje wynagrodzenie chorobowe. Jeśli natomiast ukończy 50. rok życia, wynagrodzenie to przysługuje za 14 dni kalendarzowych, w czasie których podwładny niedomaga. Takie reguły wyznacza art. 92 § 1 pkt 1 k.p.
80 lub 100 proc.
Wynagrodzenie chorobowe nie rekompensuje w całości normalnego zarobku, który podwładny traci przez chorobę. Generalnie bowiem wynagrodzenie to jest o 20 proc. niższe niż jego normalna płaca. Chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe stawki z tego tytułu.
Natomiast za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży pracownik zachowuje prawo do 100 proc. wynagrodzenia. Tak samo jest, gdy podda się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.
Za czas niezdolności do pracy trwającej łącznie dłużej niż 33 lub odpowiednio 14 dni w ciągu roku kalendarzowego pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta