Polecenie nie może naruszać godności
Pracodawca powinien szanować zatrudnionych. Ich dobra osobiste podlegają ochronie na podstawie przepisów kodeksu pracy oraz cywilnego. W razie jej naruszenia podwładny może dochodzić roszczeń w sądzie
Jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest obowiązek pracodawcy szanowania godności i innych dóbr osobistych pracownika (art. 111 k.p.). Celem tej normy jest ochrona pracowników przed instrumentalnym (przedmiotowym) traktowaniem ich przez pracodawców.
Zasadniczo działanie pracodawcy w ramach porządku prawnego, np. wydawanie przez niego zgodnych z prawem poleceń dotyczących pracy, nie stanowi naruszenia godności (dóbr osobistych) pracownika, nierównego traktowania, dyskryminacji czy mobbingu.
Tak też wskazywano w wyroku Sądu Najwyższego z 8 grudnia 2005 r. (I PK 103/05 ). Jeżeli jednak pracodawca narusza normy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, zobowiązując pracowników do wykonywania prac dla nich zabronionych, to poprzez to może naruszać też ich godność.
Tak też wyraźnie wskazywał SN w wyroku z 9 lipca 2009 roku (II PK 311/08), stwierdzając, że działanie pracodawcy, polegające na wydawaniu pracownicy polecenia wykonywania ciężkich prac fizycznych, z naruszeniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta