Kiedy w grę wchodzi zwolnienie
Gdy stwierdzimy, że sprzedaż nieruchomości podlega VAT, pojawia się pytanie o możliwość zastosowania zwolnienia z tego podatku
Niezależnie od problemów związanych z ustaleniem, czy sprzedaż gruntu odbywa się w ramach działalności gospodarczej, czy poza nią, to gdy dostawa następuje w ramach działalności gospodarczej i powinna podlegać VAT, również powstają wątpliwości, czy transakcja jest opodatkowana, czy zwolniona z VAT i w konsekwencji czy w związku z nią nabywca ma prawo odliczyć podatek naliczony bądź jest zobowiązany zapłacić PCC.
Sprzedaż ziemi podlega co do zasady zwolnieniu z VAT. Wyjątkiem od tej reguły jest dostawa terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę (art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT).
Przeznaczenie pod zabudowę
Ze względu na brak ustawowych definicji dużo kontrowersji i wątpliwości wiąże się z określeniem zakresu pojęcia „przeznaczone pod zabudowę”. Mimo braku odesłania w ustawie o VAT należy uznać, że dokumenty, które określają przeznaczenie gruntu, wskazane są w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i to one powinny mieć wpływ na ustalenie statusu gruntów dla celów VAT.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 tej ustawy przeznaczenie terenu ustala się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Równocześnie, zgodnie z art. 4 ust. 2, w razie braku takiego planu określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji. W konsekwencji te dwa akty mają podstawowe znaczenie dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta