Dostawa energii elektrycznej dla posiadaczy koncesji objęta akcyzą
Posiadanie koncesji na wytwarzanie, obrót, dystrybucję lub przesył energii w rozumieniu prawa energetycznego nie może wykluczyć z opodatkowania akcyzą zużycia energii zakupionej na własne potrzeby
Zasadą jest bowiem, że podatek akcyzowy staje się wymagalny w momencie dopuszczenia do konsumpcji bez względu na to, kto jej dokonuje.
Tak orzekł WSA w Lublinie 26 marca 2010 r. (I SA/ Lu 828/09).
Spółka, która mając koncesję dostarcza energię elektryczną podmiotom posiadającym przynajmniej jedną z koncesji przewidzianych w ustawie Prawo energetyczne, wystąpiła do organu podatkowego z pytaniem: czy dostawa energii elektrycznej dla takich odbiorców podlega akcyzie, w sytuacji gdy zużywają oni energię na własne potrzeby?
Zdaniem spółki jeśli nabywca posiada jakąkolwiek z wymienionych koncesji, nie musi ona od tej dostawy naliczać podatku, bowiem nie jest on nabywcą końcowym, nawet jeżeli część tej energii zużywa na własne potrzeby. Organ przyjął, że kiedy odbiorca posiadający koncesję zużywa zakupioną energię na własne potrzeby, przestaje być, co do tej części energii,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta