Od świadczeń szkoleniowych trzeba potrącić zaliczkę
Pracodawcy powinni opodatkować świadczenia na dokształcanie pracowników przyznane im po 11 kwietnia 2010 r. Nie ma bowiem przepisów, które by określały zasady przyznawania świadczeń zwolnionych z podatku. Takie jest najnowsze stanowisko Ministerstwa Finansów
I bynajmniej nie wygasły przepisy przyznające zwolnienie podatkowe, nadal podstawę do niego daje art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT, zwalniający z podatku świadczenia na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika. Szkopuł w tym, że odnosi się on do świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami. Te natomiast 11 kwietnia utraciły moc po wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Nie ma przepisów szczególnych...
Chodzi o rozporządzenie z 12 października 1993 r., będące przepisem wykonawczym do kodeksu pracy. Co prawda nie jest to jedyny akt prawny regulujący zasady kształcenia pracowników, ale za to odnoszący się do najszerszej ich grupy i przez to najczęściej stosowany (pozostałe dotyczą wybranych grup zawodowych, np. nauczycieli, wojskowych).
Jak pisaliśmy w „Rz” z 13 kwietnia („Pracownicze kursy z podatkiem czy bez”), zgodnie z przesłanym nam stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, utrata mocy obowiązującej rozporządzenia oznacza, że obecnie tylko art. 17 i art. 94 pkt 6 kodeksu pracy regulują zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników. Wynika z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta