Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Życie studenckie też wiele mówi o uczelni

13 maja 2010 | Ranking szkół wyższych | Renata Czeladko
autor zdjęcia: Piotr Nowak
źródło: Fotorzepa

Prywatne szkoły wyższe mają nowatorskie podejście do kształcenia i szybciej reagują na zmiany na rynku pracy. Publiczne dają pewność, że nie zaprzestaną działalności, są też dobrze rozpoznawane przez pracodawców – mówi Ewa Wojtowicz z Centrum Pracy i Kariery SWPS

Rz: Ranking „Rz” i „Perspektyw” wskazuje najlepsze uczelnie publiczne i niepubliczne. W ten sposób ma pomóc kandydatom na studia wybrać szkołę wyższą, w której chcą studiować wymarzony kierunek. Czy uczelnie prywatne, mimo że płaci się na nich czesne, są równie atrakcyjne dla kandydatów? 

dr Ewa Wojtowicz: Wiele prywatnych szkół ma uznaną markę na rynku edukacyjnym oraz wśród pracodawców zatrudniających absolwentów. Choć uczelnie państwowe cieszą się niezmiennym prestiżem i renomą, a kształcenie w nich jest bezpłatne, to szkoły prywatne, z sukcesami konkurują z najlepszymi uczelniami publicznymi. Przede wszystkim dlatego, że mogą pochwalić się nowatorskim podejściem do kształcenia i nieco szybciej reagują na zmiany na rynku pracy oraz zapotrzebowanie pracodawców.

Z drugiej strony maturzyści, którzy chcą podjąć naukę na uczelni państwowej, mogą mieć stuprocentową pewność, że nie zakończy ona swej działalności np. ze względu na niewłaściwe zarządzanie lub brak chętnych na studia. Wieloletnie istnienie szkół państwowych to także gwarancja tego, że uczelnia jest bardzo dobrze rozpoznawana przez pracodawców.

Co jeszcze przemawia za wyborem uczelni publicznej?

Przewagę uczelni państwowych można dostrzec w rozbudowanej infrastrukturze. Domy studenckie i kampusy, jakie posiadają, wciąż jeszcze są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8621

Spis treści
Zamów abonament