Osoby po 45. roku życia to wartościowi pracownicy
Rozmowa: Marta Kononowicz, kierownik projektów – Pracowni Badań Społecznych DGA sp. z o.o.
Jak doszło do udziału Pracowni Badań Społecznych DGA w tym projekcie?
Marta Kononowicz: Po prostu ogłoszony został przetarg, do którego przystąpiliśmy i który wygraliśmy. Mamy doświadczenie w sferze projektów społecznych, bo wiele z nich realizowaliśmy i to przełożyło się na możliwość opracowania korzystnej oferty, którą zaakceptowało Polskie Towarzystwo Ekonomiczne. Akurat tak się złożyło, że w tym samym czasie realizujemy własny projekt dotyczący aktywności zawodowej 50-latków na terenie województwa mazowieckiego, współfinansowany z funduszy unijnych.
Czy na tym etapie badań można już cokolwiek powiedzieć o tym, jaka jest specyfika grupy zawodowej osób powyżej 45. roku życia?
Tego właśnie chcemy się dowiedzieć. O pracownikach, jak i o pracodawcach zatrudniających osoby z tej grupy wiekowej. Wstępnie można powiedzieć, że takie osoby pracują w większości firm sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Odsetek miejsc, w których ich nie ma, jest niewielki, a jeśli pracodawcy ich nie zatrudniają, to wynika to najczęściej z tego, że w danej firmie w ogóle nie ma zapotrzebowania na nowych pracowników. Są i tacy pracodawcy, którzy tłumaczą niechęć do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta