Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Naszyjnik na złość wrogom Rusi

13 maja 2010 | Księga Kresów Wschodnich | Grzegorz Łyś
Panorama starego, zabytkowego Smoleńska
źródło: TASS
Panorama starego, zabytkowego Smoleńska

Turystyka sentymentalna

Kiedy car Borys Godunow ujrzał mury i wieże Smoleńska wzniesione na jego rozkaz przez słynnego budowniczego Fiodora Sawieliewa, zwanego Koniem, jego posępne zwykle oblicze rozjaśniło się z ukontentowania. I rzekł, jak zapisano w kronikach: „Stworzyliśmy tak wspaniałe dzieło, jakiego nie ma na całej świętej Ziemi. Mury Smoleńska to naszyjnik naszej Rusi prawosławnej, na złość naszym wrogom i na chwałę państwa moskiewskiego istniejący”. Gród w Bramie Smoleńskiej, między górnym Dnieprem a Dźwiną, odległy niespełna 400 kilometrów od rosyjskiej stolicy już w średniowieczu nazywano kluczem do Moskwy. Car Borys pamiętał dobrze, że za jego poprzedników klucz ten często mieli w swych rękach władcy Litwy, a potem Rzeczypospolitej.

Po przebudowie dawnej średniowiecznej warowni w latach 1596 – 1602 Smoleńsk, otoczony murami niemal siedmiokilometrowej długości, o grubości sięgającej 6, a wysokości 15 metrów, z 56...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8621

Spis treści
Zamów abonament