Skarbnica ducha rycerskiego...
Od pierwszych chwil niepodległości po wizję nowego wieku
Marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret o powołaniu Muzeum Wojska 22 kwietnia 1920 roku. „Wielka nasza tradycja wojskowa oraz świetny rozkwit wojskowości polskiej w dobie obecnej domagają się poważnej instytucji muzealnej, która będąc świątynią sławy oręża polskiego i skarbnicą nieśmiertelnego ducha rycerskiego, służyć będzie jednocześnie ku naukowemu pogłębieniu i rozwojowi wszystkich gałęzi wiedzy wojskowej w znaczeniu współczesnym (…)”.
Twórca – Bronisław Gembarzewski
Ideę utworzenia muzeum wojskowego sformułował już w grudniu 1918 roku Bronisław Gembarzewski, historyk wojskowości, malarz, bronioznawca i munduroznawca, oficer saperów, dyrektor założonego w 1916 roku Muzeum Narodowego m.st. Warszawy. Zamierzenia programowe uwzględniały całość historii wojskowej Polski dla kształtowania patriotyzmu w młodym pokoleniu i wśród żołnierzy. Jednocześnie działalność muzeum przyczyniać się miała do jednoczenia społeczeństwa w odbudowanej po zaborach niepodległej Rzeczypospolitej. Taka rola muzeum wojskowego zgodna była z ideą przewodnią działalności Naczelnika Państwa i twórcy niepodległości Józefa Piłsudskiego.
Muzeum Wojska znalazło siedzibę w budynku przy ulicy Podwale 15, gdzie już wcześniej pomieszczone były zbiory Muzeum Narodowego. Sytuację ułatwił fakt, że Bronisław Gembarzewski był dyrektorem obu muzealnych instytucji. Początkowo militarny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta
Wydanie: 8621