Tylko jedna czwarta firm dba o swoich akcjonariuszy
W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, niewiele spółek giełdowych podzieli się zyskami. A te, które to zrobią, są niezbyt szczodre. Ogólny kiepski obraz poprawią PZU i KGHM
Powoli zaczyna się sezon wypłacania dywidend przez giełdowe spółki. Część z nich już podzieliła się zyskiem z akcjonariuszami. Do tej pory dzień ustalenia prawa do dywidendy minął dla 16 firm (po uwzględnieniu systemu rozliczania transakcji D+3; patrz ramka). Większość jest jeszcze przed zatwierdzeniem rekomendacji zarządów przez walne zgromadzenia akcjonariuszy.
Jeśli chcemy partycypować w zyskach, musimy pilnować terminów nabycia praw do dywidendy. Ale w tym roku na wielkie wpływy z dywidend nie mamy co liczyć.
Z dotychczasowych deklaracji krajowych spółek i już podjętych przez walne zgromadzenia decyzji w sprawie podziału zysków wynika, że ten rok będzie nieco lepszy od poprzedniego. Można szacować, że kwota wypłacona akcjonariuszom przekroczy 10 mld zł. Będzie o ponad 2 mld zł wyższa niż w bardzo słabym pod tym względem 2009 r.
Warto przypomnieć, że ubiegłoroczna suma dywidend była tak niska przede wszystkim z powodu banków, które tradycyjnie dość chętnie dzielą się zyskami. W czasie kryzysu większość z nich dostosowała się jednak do zaleceń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta