Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie wiesz, w jaki sposób rozliczyć transakcję, pytaj fiskusa

13 maja 2010 | Gazeta prawa i podatków | Łukasz Sitek
źródło: Rzeczpospolita

Jeśli przedsiębiorca nie jest pewien, czy powinien zapłacić podatek, albo planuje przedsięwzięcie, przy którym pojawiają się wątpliwości podatkowe, może zapytać ministra finansów, jak powinien postąpić

Pozwalają na to przepisy ordynacji podatkowej. Zawierają one cały rozdział dotyczący wydawania interpretacji indywidualnych. Zgodnie z jej art. 14b minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (tzw. interpretację indywidualną).

Co istotne, wniosek o interpretację indywidualną może dotyczyć nie tylko zaistniałego stanu faktycznego, ale także zdarzeń przyszłych. Podatnik może zatem pytać nie tylko o to, co już miało miejsce, ale także np. o sposób rozliczenia dopiero planowanych transakcji.

Pismo musi być precyzyjne...

Warto jednak pamiętać, że składając wniosek o interpretację, podatnik obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Warto zadać pytanie w miarę precyzyjnie, tak aby urzędnicy nie mieli wątpliwości, o co pytamy. Podatnik musi również przedstawić własne stanowisko w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.

To jest chyba najtrudniejsze. W tym bowiem miejscu trzeba podać własne argumenty na poparcie swojego stanowiska. Warto przy tej okazji odwołać się do innych interpretacji podatkowych wydanych w takich samych lub podobnych sprawach. Można także powoływać orzeczenia sądów czy ETS, choć organy podatkowe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8621

Spis treści
Zamów abonament