Wydatki na wybudowanie nieodpłatnie przekazanej drogi nie zawsze rozliczysz bezpośrednio w kosztach
Organy podatkowe i sądy powszechnie przyjmują, że wydatki poniesione na wybudowanie infrastruktury, nawet jeśli nie jest ona własnością podatnika, mogą być zaliczone do kosztów podatkowych
Zgodnie z art. 15 ustawy o CIT wydatki zalicza się do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem, że:
- zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów oraz
- nie zostały wymienione w art. 16.
Nakłady na infrastrukturę (np. sfinansowanie budowy drogi gminnej umożliwiającej dojazd do centrum handlowego) niewątpliwie umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie nieruchomości i w konsekwencji przyczyniają się do zwiększenia osiąganych z niej przychodów.
Niejednokrotnie powstanie infrastruktury warunkuje wręcz możliwość użytkowania nieruchomości (np. centrum handlowe nie może funkcjonować bez drogi dojazdowej).
Zdarza się również, że udzielenie pozwolenia na budowę obiektu uzależnione jest od wykonania określonych inwestycji infrastrukturalnych. Z tego względu nie ulega wątpliwości istnienie związku między wydatkami na infrastrukturę i osiąganymi przychodami.
O ile obecnie nie podlega sporom to, że wydatki na infrastrukturę są kosztami uzyskania przychodów, o tyle wątpliwości budzi, w którym momencie zaliczyć je do takich kosztów. Wynikają one z różnorodności sytuacji, w jakich dochodzi do przekazania infrastruktury.
To nie jest środek trwały...
Przeważa pogląd, że przekazana infrastruktura nie jest odrębnym środkiem trwałym, bo nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta