Dzięki kratce odliczysz VAT, ale nie przyspieszysz amortyzacji podatkowej
Firma, która kupuje auto z kratką, odliczy cały VAT z otrzymanej w salonie faktury. Musi jednak pamiętać, że dla celów podatku dochodowego jest to najczęściej samochód osobowy, którego dotyczą różne ograniczenia
Już prawie od półtora roku podatnicy mogą odliczać VAT na podstawie wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Magoora (C-414/07). Wynika z niego, że w momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej ustawodawca nie mógł wprowadzić bardziej rygorystycznych zasad odliczania VAT niż te, które obowiązywały 30 kwietnia 2004 r. Nie miał także prawa zaostrzać ich później.
Importerzy i producenci samochodów szybko dostosowali swoją ofertę do tego orzeczenia. Dziś niemal wszystkie modele aut można nabyć z homologacją ciężarową, która zgodnie ze starą ustawą o VAT w brzmieniu obowiązującym na 30 kwietnia 2004 r. pozwalała na pełne odliczenie tego podatku (szerzej pisaliśmy o tym 6 maja).
Raz ciężarówka, raz osobowy
Przedsiębiorcy, którzy decydują się na taki zakup, muszą pamiętać, że wyrok w sprawie Magoora wpływa jedynie na rozliczenie VAT. Dla celów podatku dochodowego auto z kratką nie różni się niczym od analogicznego modelu, w którym jej nie zamontowano i który nie ma homologacji ciężarowej. Tu nadal obowiązuje bowiem definicja zawarta w art. 5a pkt 19 ustawy o PIT oraz odpowiadającym mu co do treści art. 4a pkt 9 ustawy o CIT.
Przepisy te nie są zharmonizowane i każde państwo UE może dowolnie regulować zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta