Nie zawsze uda się odzyskać zapłacony podatek
Od początku 2010 r. obowiązują przepisy, które przenoszą na usługobiorcę będącego przedsiębiorcą obowiązek rozliczenia VAT. Zmieniło to zasady odzyskiwania podatku przez zagranicznych przewoźników
Jeżeli zagraniczni przedsiębiorcy nabywają towary i usługi w Polsce w celu świadczenia usług lub dokonywania dostaw towarów na terytorium kraju, to generalnie są obowiązani do zarejestrowania się w Polsce jako podatnicy VAT oraz rozliczają podatek na ogólnych zasadach.
Przysługuje im wtedy prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Inaczej jest, gdy te podmioty nie wykonują w Polsce żadnych czynności opodatkowanych. Nie podlegają obowiązkowi rejestracji, nie rozliczają podatku w Polsce i w związku z tym nie mają prawa do odliczenia.
Co mówią przepisy
Regulacje wspólnotowe, a w ślad za nimi przepisy krajowe, gwarantują im w zamian prawo do zwrotu podatku. W ten sposób przedsiębiorca zagraniczny nie ponosi ciężaru podatku w kraju, w którym nie następuje konsumpcja (realizacja zasady neutralności), a koszt podatku jest ostatecznie przenoszony na konsumenta w kraju jego siedziby (realizacja zasady opodatkowania konsumpcji).
Jak stanowi art. 171 dyrektywy 2006/112/WE, zwrot VAT podatnikom niemającym siedziby w państwie członkowskim, w którym nabywają towary i usługi lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta