Pracownik sam się czasem pozbawi odprawy
Podwładny nie otrzyma pieniędzy na rozstanie, jeśli odrzuci nowe warunki zatrudnienia, które tylko w jego mniemaniu były dla niego niekorzystne
Odprawę ekonomiczną przewiduje w art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm., dalej ustawa o zwolnieniach grupowych).
Przysługuje ona w wypadku wypowiedzenia umowy przez pracodawcę lub jej rozwiązania za porozumieniem stron z powodów niedotyczących pracownika. Czy tylko wtedy?
Przy wypowiedzeniu zmieniającym
Kodeks pracy określa kilka sposobów rozwiązania umowy, w których ustanie zatrudnienia nie wynika wyłącznie z inicjatywy pracodawcy, lecz wymaga złożenia oświadczenia woli pracownika, choć są w skutkach zrównane z wypowiedzeniem. Przykładem takiego trybu jest wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy.
By nabrało ono charakteru wypowiedzenia definitywnego, pracownik musi złożyć pracodawcy oświadczenie o odmowie przyjęcia proponowanych przezeń warunków w pierwszej połowie obowiązującego go okresu wypowiedzenia. W przeciwnym razie, po upływie ustawowego okresu wypowiedzenia nowe warunki zatrudnienia zastępują poprzednio obowiązujące zapisy, a sam stosunek pracy jest kontynuowany na nowych zasadach.
Czy w przypadku nieprzyjęcia przez pracownika nowych warunków zatrudnienia może się on ubiegać o odprawę ekonomiczną?
Odmowa to współprzyczyna
Odpowiedzi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta