Gdy dłużnik się spóźnia z zapłatą, prześlij mu monit
Twój kontrahent nie reguluje należności, choć ustalony termin dawno minął. Nie czekaj i skieruj do niego przedsądowe wezwanie do zapłaty
Masz do tego prawo. Zresztą nie tylko. Kodeks cywilny w art. 471 mówi, że dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że jest to następstwem okoliczności, za które odpowiedzialności nie ponosi.
Warto przy tym pamiętać, że nieważne jest zastrzeżenie, iż dłużnik nie będzie odpowiedzialny za szkodę, którą może wyrządzić wierzycielowi umyślnie.
Kiedy będzie zwłoka
Przepisy mówią, że dłużnik dopuszcza się zwłoki, gdy nie spełnia świadczenia w terminie, a jeżeli termin nie jest oznaczony, gdy nie spełnia świadczenia niezwłocznie po wezwaniu przez wierzyciela. Nie dotyczy to sytuacji, gdy opóźnienie w spełnieniu świadczenia jest następstwem okoliczności, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności.
Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z 25 maja 2006 r. (I ACa 1229/05) stwierdził, że art. 476 k.c. definiuje pojęcie „zwłoka dłużnika”, przyjmując, że dopuszcza się on jej, jeśli nie spełni świadczenia w terminie, chyba że nie odpowiada za taki stan rzeczy.
„Jest przy tym rzeczą oczywistą, że z uregulowania art. 476 k.c. wynika domniemanie prawne, iż nie dotrzymując...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta