Gmina zapłaci odszkodowanie
Jeżeli sąd w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu przyzna eksmitowanemu prawo do lokalu socjalnego od gminy, to za jego niedostarczenie na czas samorząd musi płacić poszkodowanemu właścicielowi
Co do zasady obowiązek uiszczania odszkodowania spoczywa na osobach, które lokal zajmują bez tytułu prawnego. Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia w sytuacji, gdy najemca otrzyma wyrok nakazujący opuszczenie lokalu, a tego nie uczyni.
Wówczas ustawa z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 31, poz. 266 ze zm.) nakłada na niego obowiązek uiszczania comiesięcznego odszkodowania (art. 18 ust. 1). Jego wysokość odpowiada wysokości czynszu, jaki właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu.
W sytuacji, gdy kwoty te nie pokrywają poniesionych przez właściciela strat, może on żądać odszkodowania uzupełniającego.
Odszkodowanie opłacają również lokatorzy uprawnieni do lokalu zamiennego albo socjalnego, jeżeli sąd orzekł o wstrzymaniu wykonania opróżnienia lokalu do czasu dostarczenia im takiego lokalu. Jego wysokość odpowiada wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu, jakie byliby obowiązani uiszczać, gdyby stosunek prawny nie wygasł (art. 18 ust. 3).
Prawo do lokalu socjalnego
W wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do otrzymania lokalu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta