Zawarte porozumienie o rozwiązaniu angażu uchyli tylko poważny błąd
Strony podpisując porozumienie, mogą przed terminem zakończyć każdy angaż. Tak jest nawet wtedy, gdy pracownica spodziewa się dziecka
Z początkiem października 2009 r. rozwiązałam z pracodawcą umowę za porozumieniem stron. W połowie grudnia okazało się, że jestem w ciąży, w którą zaszłam jeszcze przed podpisaniem porozumienia. W połowie stycznia 2010 r. dowiedziałam się, że ze względu na błąd przy podpisaniu oświadczania woli pracodawca powinien przywrócić mnie do pracy.
Wysłałam więc do niego wniosek o przywrócenie do pracy, na który dostałam odpowiedź negatywną, ponieważ jak twierdzi pracodawca, miałam mu zgłosić fakt ciąży do tygodnia od momentu, w którym się dowiedziałam, że jestem w ciąży. Ponadto pracodawca błędnie wypisał świadectwo pracy. Otrzymałam korektę, ale znowu z błędem, gdyż wystawiono ją z datą poprzedniego świadectwa pracy. Co mogę zrobić w tej sprawie? – pyta czytelniczka.
Obowiązuje swoboda
W okresie ciąży pracownicom przysługuje szczególna ochrona. Między innymi zgodnie z art. 177 § 1 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie angażu bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
Ochrona przyznana kobiecie w ciąży nie wyłącza jednak możliwości rozwiązania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta