Fundusz dla dziecka: na edukację i start w dorosłe życie
Można zarejestrować program na dziecko, ale wtedy rodzice mają ograniczony dostęp do pieniędzy. Wolno im podejmować tylko ustalone w umowie kwoty
Rower, laptop, iPod, telefon komórkowy. Gdy myślimy o drogich prezentach dla dziecka z ważnych okazji, na ogół przychodzą nam do głowy takie właśnie pomysły. Produktom finansowym trudno jest się przebić w takiej konkurencji przede wszystkim dlatego, że w momencie obdarowywania dziecko ich raczej nie doceni.
Dlatego produkty oszczędnościowe dla dziecka są wybierane najczęściej przez rodziców, czasami przez dziadków. Dużą tego typu ofertę mają towarzystwa funduszy inwestycyjnych.
Jej podstawową cechą jest systematyczne wpłacanie nawet stosunkowo niewielkich kwot, za to przez długi, co najmniej kilkunastoletni okres. To, czy w nazwie takiego programu jest podkreślone, że jest on przygotowany specjalnie z myślą o dzieciach, ma w zasadzie drugorzędne znaczenie.
Dla dzieci podobne jak dla dorosłych
Właściwie wszystkie programy dla najmłodszych (oferują je głównie duże towarzystwa) są podobne do typowych planów systematycznego oszczędzania. Czasem różnią się poziomem minimalnych wpłat (w programach dla dzieci jest on niższy) lub liczbą dostępnych funduszy.
Na przykład w Programie Oszczędnościowym dla Dzieci PKO TFI wystarczy wpłacać 50 zł miesięcznie. Jest to kwota o połowę mniejsza w porównaniu ze zwykłym programem oszczędnościowym tego towarzystwa (w PKO TFI, tak jak w większości towarzystw, wpłaty nie muszą być przekazywane co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta