Kto musi się poddać specjalistycznym badaniom lekarskim
Jest co najmniej kilka grup pracowników, które zanim przystąpią do wykonywania zadań zawodowych, muszą przedstawić specjalne orzeczenia, że nie mają do tego przeciwwskazań zdrowotnych. Czasem dodatkowo, oprócz tych zwykłych, wymaganych przez kodeks pracy
Każdy pracownik podlega wstępnym badaniom lekarskim, przeprowadzanym przed dopuszczeniem do pracy i przy każdej zmianie zajmowanego stanowiska, powodującej modyfikację czynników szkodliwych i uciążliwych występujących w procesie pracy (art. 229 § 1 kodeksu pracy).
Potem czekają go jeszcze badania:
- okresowe, wykonywane w terminach wskazanych przez lekarza medycyny pracy, oraz
- kontrolne, którym musi się poddać przed przystąpieniem do pracy po dłuższej niż 30 dni niezdolności do pracy spowodowanej chorobą (art. 229 § 2 k.p.).
Zasady te nie znajdą jednak zastosowania do wszystkich zatrudnionych, bo w wielu przypadkach przepisy szczególne modyfikują zakres badań lub nawet wprowadzają odrębne regulacje.
Tym samym w praktyce spotykamy przypadki, w których badania kodeksowe muszą być uzupełnione o dodatkowe badania specjalistyczne lub wręcz przeciwnie badania specjalistyczne przeprowadzane dla pewnych grup zawodowych zastępują badania kodeksowe.
KIEROWCA OBOWIĄZKOWO PRZECHODZI PSYCHOTESTY
Dotyczy to szofera, który prowadzi auto przystosowane do przewozu więcej niż dziewięciu osób łącznie z nim oraz o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Pozostali są z tego zwolnieni
Zasady przeprowadzania badań lekarskich kierowców, którzy prowadzą samochody o dopuszczalnej masie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta