Nie zawsze dopłata do wakacji i karnet na fitness będą bez PIT
Jeśli pracodawca zdecyduje się przekazać pracownikom dodatkowe świadczenia, jak choćby dopłatę do wycieczki, karnet na basen, czy umożliwi im korzystanie ze świadczonych przez siebie usług za niższe opłaty, powinien mieć na uwadze konsekwencje podatkowe
Nie wszystkie bowiem należności są zwolnione z PIT. Niektóre trzeba doliczyć do dochodu pracowników i odprowadzić zaliczkę na podatek. O tym, że pracodawcy nie zawsze wiedzą, jak sobie w takich sytuacjach poradzić, świadczą liczne interpretacje podatkowe.
Nie tylko rzeczowe
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia się od podatku wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.
Zwolniona od podatku jest zatem wartość rzeczowych i pieniężnych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
- świadczenie ma związek z finansowaniem działalności socjalnej,
- świadczenie ma charakter rzeczowego bądź pieniężnego,
- jest w całości sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych,
- jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta