Ogromne wahania na giełdzie i rynkach walutowych
Akcje przyniosły niewielkie straty. Obligacje okazały się całkiem niezłe. Najwięcej zarobili ci, którzy postawili na osłabienie złotego. Zyski niektórych funduszy lokujących na rynkach zagranicznych przekroczyły 30 proc.
W połowie kwietnia trwająca ponad rok tendencja wzrostowa na warszawskiej giełdzie została zatrzymana. Wartość indeksów zaczęła spadać.
Zobacz najlepsze inwestycje sześciomiesięczne w poszczególnych segmentach rynku
W efekcie inwestycje w akcje rozpoczęte w końcu listopada 2009 roku przyniosły średnio 2,1-proc. stratę (mierzoną WIG). Kursy ponad połowy spółek są dziś niższe niż pół roku temu.
Ale są też takie akcje, które nie tylko oparły się korekcie, ale mocno podrożały. Na przykład na papierach Amiki, Euromarku czy MW Trade można było zarobić przez pół roku ponad 100 proc. Tyle tylko, że płynność obrotu tymi walorami jest znikoma. Dotyczy to zresztą większości akcji, które zanotowały duże zwyżki cen.
Wśród firm wchodzących w skład WIG20 najlepiej wypadł TVN. Inwestycje w jego papiery przyniosły stopę zwrotu przekraczającą 26 proc. Na drugim biegunie znalazł się Bioton, którego kurs spadł o 22 proc.
Różne opinie analityków
Wyprzedaż akcji w ostatnich tygodniach była oczywiście związana z narastającym niepokojem inwestorów, czy uda się rozwiązać problemy fiskalne krajów europejskich. Kryzys, który rozpoczął się od Grecji, zaczął zataczać coraz szersze kręgi. Rynki finansowe na bieżąco uwzględniają wszelkie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta