Koszty obciążają nie tylko wnioskodawcę
Zasadą postępowania administracyjnego jest to, że za dokonane w jego ramach czynności płaci ten, w kogo interesie zostały one podjęte, czyli wnioskodawca. W przypadku ustalania granic nie jest to już takie oczywiste
Zgodnie z treścią art. 262 § 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 98, poz. 1071 ze zm. dalej – k.p.a.) stronę obciążają te koszty postępowania, które: wynikły z winy strony oraz zostały poniesione w jej interesie lub na jej żądanie, a nie wynikają z ustawowego obowiązku organów prowadzących postępowanie.
Przepis ten, w § 2 przewiduje, że w uzasadnionych przypadkach organ administracji może zażądać od strony złożenia zaliczki w określonej wysokości na pokrycie kosztów postępowania.
Płaci ten, kto wszczyna
Nie budzi wątpliwości, że w sytuacji, gdy postępowanie rozgraniczeniowe zostało wszczęte z urzędu, to koszty tego postępowania obciążają gminę. Jak bowiem podkreślił NSA w wyroku z 4 maja 1993 r., organ administracji nie może kosztami postępowania wszczętego z urzędu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta