Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielkie piece na Dzikich Polach

02 czerwca 2010 | Księga Kresów Wschodnich | Grzegorz Łyś
Zapora na Dnieprze – Dnieprowska Elektrownia Wodna
źródło: EAST NEWS
Zapora na Dnieprze – Dnieprowska Elektrownia Wodna

„Przez całą szerokość rzeki biegło w poprzek siedm grobl skalistych sterczących nad wodą, czarnych, poszarpanych przez fale, które powyłamywały w nich jakby bramy i przejścia. Rzeka całym ciężarem wód tłukła o owe groble i odbijała się o nie, więc rozszalała, wściekła, zbita na białą spienioną miazgę, usiłowała je przeskoczyć jak rumak rozhukany” – tak opisywał Henryk Sienkiewicz oglądane przez przeprawiającego się łodzią na Sicz Zaporoską namiestnika Jana Skrzetuskiego piany i wiry najgroźniejszego z dnieprzańskich porohów, strasznego Nienasytca.

Jego skały nawet w czasie wiosennego przyboru wznosiły się wysoko nad wodami rzeki. Między twierdzą Kudak a wyspą Chortycą – dziś wielkimi miastami Dniepropietrowskiem i Zaporożem – nurt Dniepru przegradzało dziewięć wielkich granitowych progów skalnych, od Kudackiego po Wilny. Ta licząca 70 km długości z biegiem rzeki skalna bariera chroniła przed władzą ruskich i polskich możnowładców kolebkę kozackiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8638

Spis treści
Zamów abonament