Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadliczbówki w podróży służbowej

02 czerwca 2010 | Dobra firma | Monika Wacikowska

Nie ma ich, nawet gdy wyjazd pracownika trwał 18 godzin, jeśli z tego faktycznie przepracował zaledwie cztery. Powstałyby, gdyby na wykonywanie zadań, a nie przejazdy, poświęcił więcej niż dniówkę roboczą

– Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy wykonuje pracę od poniedziałku do piątku w godzinach 7 – 15. W środę pojechał samochodem firmowym na targi. Wyjechał z miejsca pracy o godzinie 4 rano i wrócił do domu o 20. Na targach był od 10 – 14 i tam wykonywał pracę. Płacę dietę pełną. A czy za nadgodziny też muszę? – pyta czytelnik.

Nie ma potrzeby płacenia za godziny nadliczbowe, bo one nie wystąpiły. Ale dieta, oprócz normalnego wynagrodzenia za osiem godzin czasu pracy, przysługuje w pełnej wysokości. Podróż służbowa odbywana przez pracownika obejmowała bowiem 18 godzin.

Tylko gdy obowiązki były realizowane

Podróż służbowa oznacza przecież wykonywanie zadania służbowego poza stałym miejscem pracy lub poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy (art. 775 k.p.). A czas pracy?

To czas, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy w miejscu pracy lub w innym miejscu wskazanym przez pracodawcę. Pozostawanie do dyspozycji pracodawcy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8638

Spis treści
Zamów abonament