Szefowi wolno skontrolować telepracownika
Zadania służbowe podwładny może wykonywać nie tylko w biurze, ale i we własnym domu. Firma sprawdzi go nawet w tym drugim przypadku, ale będzie musiała trzymać się przy tym określonych zasad
Pracę można wykonywać z dala od miejsca zatrudnienia, np. w domu czy w centrum telepracy, przy użyciu współczesnych technologii teleinformatycznych. Osoba, która jest zatrudniona w takiej formie i przekazuje pracodawcy wyniki pracy, w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, jest telepracownikiem. Tak wynika z art. 675 § 2 kodeksu pracy.
Pracodawca, który decyduje się na zatrudnienie w takiej formie, ma kodeksowy obowiązek dostarczenia pracownikowi sprzętu niezbędnego do wykonywania pracy w formie telepracy. Przy czym taki sprzęt musi spełniać określone wymogi BHP.
Firma powinna też ubezpieczyć powierzany sprzęt i pokryć koszty związane z jego instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją. Zapewnia też pomoc techniczną i niezbędne szkolenia w zakresie obsługi sprzętu. Takie reguły wyznacza art. 6711 § k.p.
Podpisanie umowy
Nie zawsze jednak to pracodawca zapewnia komputer i Internet. Przepisy dopuszczają bowiem taką możliwość, że strony zawrą odrębną umowę, w której określą zakres ubezpieczenia i zasady wykorzystywania przez telepracownika sprzętu niezbędnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta