Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sposób na kulturę

01 października 2010 | Eko+
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita
Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz
źródło: archiwum prywatne
Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz
Michał Kulesza
źródło: archiwum prywatne
Michał Kulesza

Partnerstwo publiczno-prywatne gwarantuje bezpieczeństwo finansowania publicznych przedsięwzięć kulturalnych oraz wysoki ich poziom - piszą prawnicy Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz i Michał Kulesza

Kultura jest pojęciem szerokim, obejmującym różne formy działania. Działalność kulturalna może być wprost nastawiona na osiągnięcie zysku – jak cała działalność gospodarcza, może też mieć na celu wytworzenie innych wartości pożądanych społecznie i być prowadzona non profit.

W praktyce nie jest rzadkością, że te dwa sposoby działania stykają się ze sobą, czasem działalność non profit wspiera osiąganie celów gospodarczych, niekiedy zaś bywa odwrotnie.

Inicjatorami działalności kulturalnej bywają władze lub instytucje publiczne (wtedy mówimy o zadaniach publicznych, które podejmowane są na gruncie ustawy o działalności kulturalnej lub innych ustaw, np. o radiofonii i telewizji), albo inicjują ją inne podmioty, spoza sektora publicznego, których działalność także przyczynia się do rozwoju kultury (np. wymiana i dystrybucja produkcji filmowej).

Jako uczestnicy życia kulturalnego raczej nie zwracamy uwagi na to, kto jest organizatorem konkretnego wydarzenia kulturalnego czy działalności określonego rodzaju, kto zainwestował swoje środki, kto poniósł ciężar realizacji tego typu przedsięwzięć. Oczywisty jest tu dla nas udział państwa.

Jednak liczne przedsięwzięcia, np. imprezy kulturalne, jak choćby znany festiwal teatralny Malta czy festiwal filmowy Era Nowe Horyzonty, stanowią efekt zaangażowania i inicjatywy podmiotów sektora prywatnego. Podmioty gospodarcze,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8741

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament