Dbając o interes banku, nie naruszaj praw załogi
Firmy nie mogą gromadzić danych o powiązaniach rodzinnych i osobistych pracownika. Przepisy tego zabraniają. Nawet zgoda podwładnego na przetwarzanie tych informacji nie legalizuje takich praktyk
We wszystkich branżach rosną oczekiwania etyczne wobec pracowników, a firmy stosują różne metody, aby je wyegzekwować. Przykładowo sektor bankowy akcentuje konieczność unikania przez podwładnych tzw. konfliktu interesów, który może prowadzić do np. niejednakowego, nacechowanego subiektywizmem traktowania klientów czy innych pracowników banku.
W konsekwencji zagraża to interesom tej instytucji, dla której zaufanie klientów to jedna z podstawowych wartości, jaką się chroni nie tylko prawem krajowym, ale i przyjętymi w tej mierze standardami unijnymi.
Eksperyment goni eksperyment
Banki i inne instytucje finansowe nakładają na pracowników obowiązek powstrzymywania się od załatwiania spraw klientów, z którymi łączą ich więzi rodzinne lub osobiste mogące wpływać na pożądany w tej branży obiektywizm. Zakazują także wykonywania funkcji kontrolnej wobec innego pracownika banku, z którym kontrolujący jest związany rodzinnie.
Jeśli pracownik banku będzie uczestniczył w decydowaniu o udzieleniu kredytu lub zainwestowaniu pieniędzy osoby bliskiej, może próbować ją lepiej traktować. A to odbywa się kosztem innych klientów, tym samym podważa reputację i zaufanie publiczne, jakim powinna cieszyć się ta instytucja. To samo dotyczy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta