Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zagłębie Szczęścia

01 października 2010 | Moje Podróże | Anna Bugajska
W tunelu aerodynamicznym można poczuć jak lata się na spadochronie / fot: Alpincenter Bottrop
źródło: Rzeczpospolita
W tunelu aerodynamicznym można poczuć jak lata się na spadochronie / fot: Alpincenter Bottrop
źródło: Rzeczpospolita
Mury dawnego składu rudy służą wspinaczom
autor zdjęcia: Anna Bugajska
źródło: Fotorzepa
Mury dawnego składu rudy służą wspinaczom

Choć nie ma tu gór ani morza, można nurkować, wspinać się i zjeżdżać na nartach. Zagłębie Ruhry z największego okręgu przemysłowego Europy zamieniło się w gigantyczny plac zabaw i sportów

„Przyjedź do Ruhr”, gdzie „od razu przechodzi się do rzeczy i zna się każde dziecko po imieniu” – śpiewa Herbert Grönemeyer, znany niemiecki piosenkarz i aktor. Autor hymnu na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2006 sławi region, który w tym roku jest Europejską Stolicą Kultury.

Węgiel, stal i piwo – z nich jeszcze niedawno słynęło Zagłębie Ruhry. Dziś niemal wszystkie kopalnie i huty zamknięto, a większość lokalnych browarów upadła lub trafiła w ręce wielkich międzynarodowych koncernów. W ciągu ostatnich paru dekad zagłębie zmieniło się nie do poznania. W latach 50. – 80. XX wieku zlikwidowano większość zakładów, które niegdyś zaopatrywały w węgiel i stal pół świata. Tani węgiel i ropa z Ameryki i Europy Wschodniej wyparły niemiecki surowiec.

Dziś w dawnych zakładach przemysłowych powstały parki krajobrazowe i sale koncertowe, a na porośniętych zielenią hałdach zbudowano punkty widokowe. W powietrzu nie wisi już pył węglowy, lecz – jak górnolotnie mówią miejscowi politycy – zapach świetlanej przyszłości. I nawet jeśli sporo w tym przesady, turyści coraz tłumniej ściągają nad rzekę Ruhrę.

Widok z hutniczego pieca

Bodaj najbardziej spektakularną zmianę przeszedł kompleks dawnych stalowni Meiderich w północnej części Duisburga. Wzniesiona w latach 1902 – 1908 monumentalna huta Augusta Thyssena produkowała stal aż do 1985 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8741

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament