Rada nie udzieli poręczenia wójtowi
Kompetencja do udzielania poręczenia przysługuje podmiotom szczegółowo w ustawie określonym. Organ stanowiący gminy nie został wśród nich wymieniony
12 sierpnia 2010 r. rada gminy S. podjęła uchwałę w sprawie udzielenia poręczenia.
Zgodnie z jej treścią organ ten postanowił przyjąć na siebie obowiązek zagwarantowania, że podejrzany w sprawie prowadzonej przez prokuraturę rejonową w Ł. wójt gminy S. stawi się na każde wezwanie organu prowadzącego postępowanie oraz że nie będzie utrudniał (w sposób bezprawny) tego postępowania.
Jako osobę, która w imieniu rady będzie wykonywać obowiązki poręczającego, uchwała wskazała przewodniczącego rady.
Uchwała ta trafiła – w trybie nadzorczym – do wojewody podlaskiego, który po jej przeanalizowaniu stwierdził, że została ona z istotnym naruszeniem prawa, a w konsekwencji stwierdził jej nieważność (rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podlaskiego z 15 września 2010 r., NK.II.DM.09110123/2010).
Brak podstawy prawnej
Jako przyczynę uchylenia uchwały rady gminy S. wojewoda podał jej podjęcie bez podstawy prawnej. Co prawda rada wskazała jako materialnoprawną jej podstawę przepisy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta