Szczęśliwy los przedsiębiorcy to ból głowy dla księgowego
Osoba, który zdobywa nagrodę w loterii przeznaczonej dla osób prowadzących działalność gospodarczą, powinna zapłacić 10-proc. zryczałtowany podatek. Taki sam jak wygrywający w totolotka
Wskazany sposób opodatkowania wynika z orzeczeń sądów administracyjnych. Fiskus jest innego zdania. Według niego wartość wygranej w konkursie związanym z prowadzoną firmą zwiększa przychody z działalności gospodarczej.
Ryczałt i zwolnienia
Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy o PIT od dochodów z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie UE lub innym należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pobierany jest 10-proc. podatek. Zasadę tę stosuje się z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 ustawy o PIT.
Przepisy te wprowadzają różne zwolnienia od opodatkowania. Pierwszy ustanawia je dla wygranych w kasynach gry, wideoloteriach, grach na automatach, grach na automatach o niskich wygranych oraz grach w bingo pieniężne i fantowe urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach i zakładach wzajemnych obowiązujących w państwie UE lub należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Drugi przepis zwalnia wygrane w: grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza 2280 zł, urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta