Redukcje etatów według harmonogramu
Firmie nie wolno znacząco zmniejszyć załogi z dnia na dzień. Taki zabieg wymaga przygotowań, uzgodnień i zawiadomień. I lepiej, aby żadnego etapu nie pominąć, jeśli nie chce się często bywać w sądzie
Kolejność działań w procesie zwolnień grupowych nie jest przypadkowa.
Wynika z ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.; dalej ustawa o zwolnieniach grupowych).
KROK 1. Kryteria doboru
Typowanie do zwolnień grupowych powinno następować według wcześniej ustalonych kryteriów. Ich brak albo nieobiektywność czy fikcyjność dadzą bowiem zwalnianym możliwość podważenia zasadności otrzymanych wypowiedzeń i utrudnią konsultacje ze związkami zawodowymi lub też radami pracowników. Wybrane kryteria nie mogą prowadzić do dyskryminacji ze względu na grupę zawodową, wiek lub płeć. Zawsze muszą odzwierciedlać realną sytuację danego zakładu pracy.
Szefostwo firmy wybiera zwykle kryteria dotyczące: efektywności pracy, wykształcenia, doświadczenia zawodowego czy sytuacji socjalnej (np. zwalniany małżonek jest jedynym żywicielem rodziny, rodzina opiekuje się niepełnosprawnym dzieckiem itp.). Następnie podaje je przedstawicielom pracowników lub związku zawodowego do konsultacji, a urzędowi pracy w zgłoszeniach. Z reguły konsultacje poszerzają wstępną listę kryteriów.
PrzykładFirma,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta