Rzemieślnicy budują imperium
Pod koniec XVIII w. uczeni i rzemieślnicy stworzyli dokładnie odmierzające czas zegary, które umożliwiały wyliczenie długości geograficznej.
Niemal w tym samym czasie, gdy wynalazcy głowili się nad budową urządzenia, żeglarze testowali nawigację księżycową. Mierzyli kąt między księżycem i ciałem niebieskim, a następnie za pomocą zaawansowanej matematyki obliczali długość geograficzną z dokładnością do jednej minuty. Po wyliczeniu dla bezpieczeństwa, aby nie pogubić się na bezmiarze oceanów, pływali wzdłuż równoleżników i południków. Używali map z prostokątną siatką południków i równoleżników, co ułatwia znalezienie dowolnego punktu, gdy ma się jego współrzędne geograficzne, oraz wyznaczenie azymutu, czyli kierunku żeglowania.
Ten sposób odwzorowania Ziemi wynalazł Flamand Gerard Kremer Merkator w 1569 r. Jego mapy weszły do powszechnego użytku w połowie XVII w. Merkator zarabiał nie dzięki kartografii, lecz budując...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta