Pomyłka w NIP może być bardzo kosztowna
Osoby, które, kupując olej opałowy, odmówią podania w oświadczeniu swojego NIP lub numeru PESEL, zapłacą za olej więcej lub nie kupią go wcale
To nowe obostrzenia i wymogi zarówno dla sprzedawców oleju opałowego, jak i jego nabywców. Dla jednych i drugich mogą być niestety bardzo dolegliwe finansowo.
Prawo bardziej restrykcyjne
Od 1 września 2010 r. obowiązuje znowelizowana ustawa o podatku akcyzowym (DzU nr 151, poz. 1013). Zmiany nie ominęły przepisów regulujących kwestię oświadczeń, jakie sprzedawcy wyrobów akcyzowych muszą uzyskiwać od nabywców, w tym od osób fizycznych. Chodzi o dokument, w którym kupujący olej opałowy zaświadcza, że nabywa go na cele opałowe, co sprzedającemu pozwala zastosować obniżoną stawkę akcyzy podczas jego sprzedaży (czyli 232 zł/1 tys. litrów).
Jednakże zmienione przepisy wprowadziły obowiązek podawania w oświadczeniu nie tylko danych osobowych nabywcy, czyli jego nazwiska i imienia, numeru dowodu osobistego lub nazwy i numeru innego dokumentu stwierdzającego tożsamość, ale także numeru identyfikacji podatkowej (NIP) lub PESEL (jeżeli został nadany) nabywcy albo pełnoletniej osoby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta