Człowiek z żelaza
Jedną z najpopularniejszych powieści Julesa Verne’a, wielokrotnie filmowaną, przerabianą na seriale i słuchowiska, jest „W 80 dni dookoła świata” (1873).
Któż nie zna historii londyńskiego dżentelmena Fileasa Fogga, jego francuskiego służącego Passepartout (Obieżyświata) i uratowanej z rąk czcicieli bogini Kali – Hinduski Audy? Kto nie pamięta, z ilu środków lokomocji musiał korzystać Fogg, by
wygrać zakład – o 20 tysięcy funtów –
z członkami klubu „Reforma” i objechać świat w 80 dni?
Czwartego dnia podróży, 5 października, w Brindisi zaokrętował się Fileas Fogg na „Mongolię”, parostatek o wyporności 2800 ton należący do Towarzystwa Żeglugi Wschodnioindyjskiej. Był to statek śrubowy o sile 500 koni parowych, rozwijający szybkość ponad 10 mil na godzinę. Pływał on regularnie z Brindisi nad Adriatykiem do Bombaju w Indiach. Znalazł się tam 20 października, o dwa dni wcześniej, niż planował Fogg.
Niezależnie od wszelkich nieoczekiwanych trudności na lądzie, do portu w Kalkucie pan Fogg,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta