Trudna wiara Bruce’a Chatwina
Legenda pisarza, dla którego życie było nieustanną wędrówką, nie umiera. W Polsce ukazuje się znakomita powieść „Na Czarnym Wzgórzu”, w Wielkiej Brytanii – tom korespondencji „Under the Sun”
Przez lata pracował jak rzeczoznawca w domu aukcyjnym Sotheby’s. Ceniono go za niezawodne oko – błyskawicznie wskazywał najdoskonalsze falsyfikaty. Dzięki temu talentowi odniósł też sukces w literaturze. Poprzez detal, który uchodził uwadze innych autorów, opisywał dalekie krainy i tajemnicze lądy. Podróż uważał za wrodzoną potrzebę człowieka. Powtarzał za Pascalem, że natura nasza jest w ruchu, a zupełny odpoczynek to śmierć. „Moim bogiem jest bóg piechurów – wyznał kiedyś. – Jeżeli maszerujesz wytrwale, nie potrzeba ci innego boga”.
Miasto zbudowane z krwi
Pewnego dnia nie pojawił się w firmie, a zdumionym kolegom posłał telegram z informacją: „Wyjechałem do Patagonii na sześć miesięcy”. Tak rozpoczęła się kariera Bruce’a Chatwina (1940 – 1989), pisarza cenionego przez Susan Sonntag, Paula Theroux i Salmana Rushdiego.
Reportaż „W Patagonii” (1972), który „The New York Times” nazwał arcydziełem, to zapis wielomiesięcznej włóczęgi. Pisarz wędrował przez pustkowia. Rozdeptane krzewy wydzielały gorzką woń. W dali widział „wygasłe wulkany z białymi jak kość piargami”. W głębokiej ciszy słyszał wiatr gwiżdżący pośród spalonych traw. W Patagonii Chatwin tropił niezwykłe opowieści: o Dzikiej Zgrai Butcha Cassidy’ego i Sundance’a Kida, o Eldorado, mitycznej krainie, której mieszkańcy żyją w domach o dachach ze srebra, o ukrywającym się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta