Za mało oszczędzamy, za szybko wydajemy
W kryzysie zmienił się obraz wykluczonych finansowo. Nie rośnie co prawda ubóstwo, ale więcej osób ma długi
Choć ten rok ustanowiono Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym i w pomysł, jak zmniejszyć wykluczenie, zaangażowały się liczne instytucje, to na wymierne efekty musimy poczekać. W Polsce nadal kilkanaście procent dorosłych nie posiada konta bankowego, w tym spora część tych osób nie może korzystać z usług finansowych, bo ich na to nie stać albo wplątały się w pętlę zadłużenia. Uczestnicy debaty „Usługi finansowe dla wszystkich Polaków” zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą” i Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe zastanawiali się, w jaki sposób skutecznie zmniejszyć zjawisko wykluczenia finansowego.
Potrzeba edukacji
Eksperci: Małgorzata Zaleska, członek zarządu NBP, Agnieszka Chłoń-Domińczak, SGH, Krzysztof Więckiewicz, szef Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS, Aleksandra Jankowska, dyrektor Instytutu Stefczyka, Wiktor Kamiński, wiceprezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, oraz Lech Sprawka, poseł PiS, były wiceminister edukacji narodowej, uznali, że najlepsze efekty może przynieść nowoczesna edukacja dzieci oraz osób, które pracują z osobami wykluczonymi (czyli pracowników służb socjalnych), stworzenie sieci placówek z doradztwem ekonomicznym i zarządzania finansami osobistymi w ramach poradnictwa obywatelskiego oraz zmniejszenie biurokracji pomiędzy instytucjami pomagającymi osobom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta